Podsumowanie zabezpieczenia szlaku Wielkich Jezior Mazurskich 2017

Dodano 3.12.2017

Podsumowanie zabezpieczenia szlaku Wielkich Jezior Mazurskich 2017

 

24 listopada podsumowaliśmy zabezpieczenie szlaku Wielkich Jezior Mazurskich 2017. Uroczystość odbyła się w Ośrodku wypoczynkowo-konferencyjnym „Resort Niegocin” w Wilkasach. 

Wydarzenie, na którym gromadzą się ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ze wszystkich stacji ratowniczych jest jedną z niewielu okazji, kiedy możemy się spotkać w tak licznym gronie po pracowitym sezonie. Poza pracownikami, ochotnikami i działaczami, zaproszonych zostało wielu gości specjalnych. Wśród nich znaleźli się: Z-ca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego Krzysztof Marciniak, Starosta giżycki Wacław Strażewicz, Burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz oraz zastępca Roman Łożyński, Dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej Tadeusz Zdanowicz, przedstawiciele Polkomtel sp. z o.o. Marta Smyk, Mariusz Gil i Dawid Rutkowski. Nie zabrakło przedstawicieli WOPR a także Policji Straży Pożarnej i Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W tym roku wręczone zostały również inne specjalne wyróżnienia dla starszyzny, która obchodziła jubileusz otrzymania uprawnień Ratownika Wodnego, a byli to:

  • Jan Kurowcki - 40-lecie
  • Dariusz Pachucki - 30-lecie 
  • Piotr Kania - 30-lecie
  • Dariusz Luma - 20-lecie

Wręcznie podziękowań dla Dariusza Lumy był szczególnym momentem. Poprzedzony przygotowanym pokazem archiwalnych zdjęć. Ratownicy i przyjaciele w ten sposób chceli szczególnie podziękować za wszystko co do ratownictwa wniósł Darek i jaką osobą jest.

 Tradycyjnie konferencję prowadzili prezes Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Zbigniew Kurowicki oraz dyrektor Jarosław Sroka. Podczas prezentacji przedstawili pracę minionego sezonu. 
 

Podsumowując rok 2017 w liczbach, przedstawia się on następująco:


          662 - liczba interwencji 
          119 - liczba interwencji technicznych
          670 - liczba poszkodowanych 
          88 - liczba hospitalizowanych
          31 - liczba wywróconych jednostek
          130 - liczba zabezpieczonych regat i imprez na wodzie
          88 - ilość profilaktycznych zajęć na tematy "Pierwsza Pomoc" i "Bezpieczne zachowanie                   się nad wodą i na lodzie" podczas których słuchaczami było 4586 osób.

 

       Łącznie w 2017 roku MOPR ruszał do akcji 662 razy. Udzielono pomocy 670 osobom, a do szpitala trafiło 88 osób.

 

Po podsumowaniu przystąpiono do wręczania wyróżnień i podziękowań za współpracę.

 

Pierwszego do odznaczenia wywołano ratownika, który został nominowany przez swojego kierownika stacji do otrzymania tzw. "blachy". Po akceptacji wniosku przez kapitułę odznaczono:

  • Andrzeja Jankowskiego nr "45"


Odznaczenie ratownika "blachą" jest wyróżnieniem za wieloletnią pracę na rzecz bezpieczeństwa nad wodą i jest potwierdzeniem zdobytego doświadczenia i uprawnień niezbędnych do pracy w zawodzie Ratownika.